شبکه خبری طالقان( جدیدترین اخبار و اطلاعات طالقان)

تبریک تبریک

 تبدیل شدن وبلاگ طالقان نیوز به سایت  طالقان نیوز را به همه

هم وطنان طالقانی تبریک می گوییم

این سایت تحت مدیریت پرشین بلاگ می باشد که با همت سعید خسبانی طالقانی

ان شاء الله  با تغییرات  چشم گیری با عنوان شبکه خبری طالقان

آغاز به کار خواهد نمود .

لکن برای حجم وسیع و اطلاعات گسترده  این سایت مدت زمانی وقت خواهد گرفت تا سایت راه اندازی شود

از تمام بینندگان این وبلاگ و دوستداران آن خواهشمندیم ما را در ساختن این سایت یاری نمایند.

آدرس سایت کنونی

www.taleghannews.orq.ir


دسته بندی :


کرج - طالقان- امام جمعه شهرستان طالقان گفت: آغاز عملیات گازرسانی به این شهرستان تازه تاسیس نویدبخش آینده بهتر برای منطقه است و درکاهش مهاجرتها موثر خواهد بود.
گازرسانی به این شهرستان در کاهش مهاجرتها موثر است

حجت الاسلام ' سیدفضل الله حسینی ' روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این طرح که از هفته گذشته آغاز شده ،سبب افزایش رضایتمندی ساکنان این منطقه کوهستانی و سردسیرشده است.
وی بیان داشت : با انجام این طرح بسیاری از ساکنان این شهرستان که به تهران وکرج
مهاجرت کرده اند ،به زادگاه خود بازخواهند گشت.
امام جمعه طالقان گفت : همچنین اجرای طرح گازرسانی با توسعه اقتصادی در این شهرستان همراه خواهد بود.
حسینی افزود: توجه دولت خدمتگزار به این شهرستان فرهنگی مذهبی در ابعاد مختلف
ستودنی است .
وی اظهار داشت : ایجاد اشتغال برای جوانان طالقانی می تواند در بهبود وضعیت زندگی
مردم موثر واقع شود.


دسته بندی :


روستای گته ده یکی از روستاهای دور نسبت به شهرک می باشد که فاصله ان تا مرکز 35 کیلو متر بوده است. در حال حاضر حدود 180 الی 200 خانوار در این روستا البته تابستان زندگی می کنند. گفته می شود تعداد خانوار در فصل زمستان حتی به کمتر از 15 خانوار نیز می رسد .این روستا یکی با قدمت ترین روستاهای طالقان است که قدمت آن به 1500 سال قبل باز می گردد.ارتفاع این روستا از سطح دریا 2300 متر می باشد.    تصویری از قلعه دختر در روستای گته ده را مشاهده می نمایید.

                                  

همگان روستای گته ده را با قلعه زیبای دختر می شناسند . عمر این قلعه حدودا 700 سال  است و در سازمان میراث و گردشگری به عنوان یک مکان تاریخی به ثبت رسیده است. قلعه دختر ابعی حدودا30/1 الی 5/1 متر بوده و بقایای معماری در داخل آن به صورت پراکنده دیده می‌شود. قلعه دختر در ضلع شمالی قله کهار (کاهر بزرگ) با 4108 متر ارتفاع و مجاور رودی که از جنوب شرق به شمال غرب آبریز می شود ،قراردارد . این رود در حد فاصل میان روستاهای گته‌ده و دراپی به رودخانه شاهرود منتهی می‌شود .آب این روستا از رودخانه گراب و کوه های کهار تامین می شود.البته این روستا خود نیزرودی به نام رودخانه گته ده یا منذائیم دارد.در پایان شما را به دیدن از این روستا دعوت می کنم .


دسته بندی :


با عرض سلام خدمت شما بینندگان وبلاگ با عرض پوزش دیدیم مطلبی برای انتشار دادن نداریم ترجیح دادیم عکسی از روستای خسبان بگذاریم.


دسته بندی :


به گزارش خبرنگارطالقان نیوز : چندی پیش خبرگزاری مهر از سوی رئیس اداره آب و فاضلاب طالقان مبنی بر حل شدن مشکل آب روستای خسبان خبری درج کرده بود که ما نیز بدون اطلاع از صحت این خبر آنرا انعکاس دادیم . ابتدا جای عذر خواهی و سپس جای این بحث است که چرا این خبر به این صورت انعکاس داده شده است . پس از گذشت یک هفته از انتشار این خبر باز شاهد درست نشدن خط لوله آب که البته آب چاه می باشد بودیم . نکته قابل توجه این است که  اولا در روستایی ماند خسبان که دارای چشمه های متعدد آب  آشامیدنی است چرا باید مردم از آب چاه استفاده نمایند .ثانیا همین آب چاه چرا پس از گذشت یک هفته هنوز شاهد اتصال پیچ و مهره این لوله ها می باشیم  و خبری از وصل شدن این آب به شبکه آبرسانی روستا نیستیم ! باز بابت درج این خبر معذرت می خواهیم


دسته بندی :


منبع سایت کرود

 پس از اقدام به موقع سایت کرود پیرامون سریال ستایش و در تضاد بودن فرهنگ غنی طالقان با موضوع این فیلم ما نیز به حمایت از سایت کرود این خبر را اتشار داده ایم.

لطفا قبل از خواندن مطلب و شرح خبر این نظرات را که در سایت کرود است بخوانید:

کاملا" صحیح است واز سناریو نویس سریال قاطعانه درخواست اصلاح متن سناریو را دارم تا اثبات گردد که ایشان منصفانه برخورد مینمایند و بدنبال فقط منافع مادی نیستند و بفکر عواطف ملی ساکنان منطقه ونیز رعایت اصول قابل حترام مردم منطقه هستند. در هر صورت فقط اقدام اصلاحی ایشان موضوع را آرام مینماید و.........

با خانواده ام سریال ستایش را میدیدیم وحساسیت خاصی هم در قسمتی که موضوع طالقان به میان آمده بود پیدا کرده بودیم و بچه هایم از من سوال می کردند آیا در قدیم مردم طالقان حالت ارباب و رعیتی داشتند ؛ در پاسخ آنها گفتم : نویسنده داستان با فرهنگ و آداب و رسوم طالقان نا آشناست،برای ما که طالقانی هستیم ومخاطب تلویزیون، مطلب قابل هضم و منطبق نیست. ای کاش مطالعه مختصری در بوم شناسی و مردم شناسی این منطقه خاص انجام میگرفت.
امشب سریال ستایش وارد طالقان و روستایی به نام اکبر آباد (که در طالقان  وجود ندارد و فقط برای این سریال ابداع شده است) شد. متاسفانه این سریال به فرهنگی اشاره می کند که در آن خان و خان کشی و کینه کشی های سختی اشاره دارد که اصولا در فرهنگ طالقان جایی ندارد. اصولا طالقان خرده مالکی است و خانی در آنجا وجود نداشته است. ثانیا مردم طالقان مردمی صلح جو هستند و حل و فصل مسایل با ریش سفیدی موجب  رفع کدورت ها و عمیق نشدن کینه ها می شود. آنچه که به عنوان فرهنگ طالقان معرفی می شود سنخیتی با فرهنگ طالقان ندارد و معرفی غلطی از فرهنگ اسلامی و مترقی طالقان است. لذا به صدا و سیما توصیه می کنیم که با ذکر یک زیر نویس (disclaimer)  این موضوع را گوشزد نمایند تارفع کدورت گردد.


دسته بندی :


به نقل از خبرگزاری مهر: معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان طالقان گفت: همزمان با آخرین روز دهه کرامت ۱۶ مدرسه قرآن در مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی و در مقطع متوسطه در شهرستان طالقان افتتاح شد. به گزارش خبرنگار مهر، محمود آقابرابری معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان طالقان ظهر یکشنبه در مراسم افتتاح این مدارس ، اهل قرآن و عاملان به آن را بهترین مردمان دانست و گفت: قاری قرآن مقام ارزنده دارد و قرآن قاریان خود را در روز قیامت شفاعت می‌کند.

آقابراری قرآن را کتابی ابدی و جهانی دانست و گفت: قوانین و مقررات، بهداشت، رفتارهای اخلاقی، تجارت، سیاست، دین، جرایم و مجازات، جنگ و دفاع و همه آنچه مربوط به زندگی بشری است را در‌بر دارد و ضامن وحدت اجتماعی‌ بین مسلمانان است. معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان طالقان اظهار داشت : این مدارس با هدف انس و الفت هرچه بیشتر دانش‌آموزان با کتاب آسمانی قرآن و آشنایی آنان با آموزه‌های ارزشمند این کتاب مقدس افتتاح شده اند.

در آیین بهره‌برداری از این مدارس قرآن که  در مدرسه قرآن شهید بهشتی  برگزار شد، جمعی از دانش‌آموزان به اجرای برنامه‌های قرآن پرداختند.


دسته بندی :


این 3 بیت شعر را در عکسی مشاهده کردم و دلم نیامد که آنرا برای شما باگو نمایم .

 

جهان باید بداند که آنگه مهد دلیرانم ...............  هزاران مرد دانشمند پروردم به دامانم

 

به نام طالقانم یا طلاقان ثبت در تاریخ ..........اگر بهتر بخواهی در حقیقت من طلاکانم

 

مکان بگرفته ام در دامان البرزکیهان فر.... در آغوش چنین مهدی همیشه شاد و خندانم


دسته بندی :


این عکس در پاسخ به کسانی که می گویند عکس زیبا از خسبان نمی گذارید.

نقد شما باعث سرافرازی ماست

 


دسته بندی :


طالقان - خبرگزاری مهر: رسیدگی به پرونده های متقاضیان و معترضان اراضی مربوط به حوزه طالقان در اداره تازه تاسیس این شهرستان انجام می شود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، این امر شامل معترضانی که دارای پرونده مطروحه در کمیسیون ماده واحده که اعتراض آنها در هیئت تعیین تکلیف اراضی اختلافی (موضوع ماده 56 قانون ملی شدن جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور) شهرستان ساوجبلاغ ثبت و قطعات مورد اعتراض در محدوده حوزه شهرستان طالقان واقع شده است، می شود.

این افراد باید جهت پیگیری امور مربوطه به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان مراجعه کنند.

بر اساس مقررات مندرج در آیین نامه اصلاحی قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی (ماده واحده) پیگیری پرونده های هر حوزه تنها از طریق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مربوطه قابل پیگیری است.اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان رسما فعالیت خود را در این شهرستان آغاز کرده است.


دسته بندی :


 پس از قرار دادن اولین مطلب درباره محیط زیست طالقان در 2 ماه پیش با توجه به مهم بودن این مطلب خواستیم باز این موضوع را موشکافی و به طور دقیق برسی کنیم .همه ما می دانیم محیط  زیست طالقان با توجه به حضور بیش از حد مسافر و تورسیت و البته مهاجرت بسیاری از مردم واسکان آنها  در طالقان محیط بکر این سرزمین را به شدت مورد تهاجم قرار داده است نمونه عکس از محیط زیست طالقان را در پایین مشاهده کنید این تصویر را در پست الکترونیکی  از دو روستای اوانک و میراش به همراه عکس از روستای خسبان دریافت شده است .ملاحظه کنید:

 

آثار و فاجعه محیط زیست طالقان کاملا مشهود است و عمق این فاجعه زمانی مشخص می شود که زباله ها هوای شهرمان را از آبی آسمانی به خاکستری و سیاه تبدیل می کند حال باید چه کنیم راهکار گروه طالقان نیوز این است :

  1. همکاری تمامب مردم با اداره محیط زیست طالقان
  2. فرهنگ سازی البته نه در سطح حرف
  3. اجرای یک برنامه صحیح و اصولی پیرامون محیط زیست
  4. از همه مهم تر فعالیت مردم و آگاه سازی از خطرات نابودی محیط زیست به طور عینی
  5. ....

دسته بندی :


طالقان - خبرگزاری مهر: دانشگاه آزاد اسلامی واحد طالقان در نیمسال اول 91 -90 بدون کنکور دانشجو می پذیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با آغاز سال تحصیلی جدید، دانشگاه آزاد اسلامی مرکز طالقان با حضور دکتر ترابی رئیس منطقه 12، دکتر حسینی دبیر منطقه 12، دکتر حاجی خانی رئیس واحد کرج و جمعی از مسئولین سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و شهرستان طالقان افتتاح شد.

این مرکز آموزش عالی که از سه سال پیش و تحت نظر واحد کرج احداث شد، مراحل اولیه ساخت و ساز و جذب امکانات لازم را با حمایتهای منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامی و به همت حاجی خانی رئیس واحد کرج و با پیگیریهای جعفر رضاخانی مدیر حراست واحد کرج پشت سر نهاد و طی مراسمی به عنوان مرکز طالقان با ریاست علیرضا محمدی نژاد گنجی شروع به کار کرده است.

در حال حاضر این مرکز یکی از واحدهای دانشگاه آزاداسلامی است که به صوت بدون آزمون در نیمسال اول 91-90 در رشته های حسابداری، علمی - کاربردی نرم افزار کامپیوتر، کاردانی فنی عمران(کارهای عمومی ساختمان)، کاردانی فنی برق(الکترونیک، قدرت، مخابرات)، مدیریت بازرگانی، علمی کاربردی حسابداری، کامپیوتر(نرم افزار)، ساختمان، الکترونیک، الکتروتکنیک و نقشه کشی معماری از علاقمندان دختر و پسر ثبت نام می کند.


دسته بندی :


طالقان - خبرگزاری مهر: با بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ بین‌راهی آب و فاضلاب طالقان، مشکل کمبود آب منطقه «خسبان» رفع شد.
رئیس اداره آب و فاضلاب طالقان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به کمبود آب مشترکان ساکن در جاده خسبان - طالقان طرح آبرسانی به این منطقه با احداث ایستگاه پمپاژ بین‌راهی با ظرفیت پنج لیتر در ثانیه از سال 88 آغاز و از بهار امسال با تجهیز و تامین برق آن به مدار بهره‌برداری وارد شد.
 
یوسف شکری افزود: هزینه احداث و بهره‌برداری این ایستگاه شامل توسعه شبکه برق و خرید انشعاب و ساخت تاسیسات را 250 میلیون ریال ذکر کرد و افزود: زون‌های فشاری منطقه کولج از شهرک جدا شد تا آبرسانی به هر دو منطقه به صورت ثقلی انجام شود.با این اقدام ضمن صرفه‌جویی سالانه به مبلغ 450 میلیون ریال هزینه‌های برق تاسیسات و تامین پمپ‌های بین‌راهی، موجب کاهش تعداد شکستگی‌های شبکه شده است.
 
وی همچنین توضیح داد: با نصب یک شیرخط به قطر 200 میلی‌متر، مشکل کمبود آب دادگاه، هواشناسی و منازل سازمانی و ادارات مستقر در طالقان رفع شد.در راستای جداسازی زون‌های فشاری طالقان نیز با اتصال شبکه منطقه «گلینک» و بلوار ورودی شهرک، مشکل کمبود آب مشترکانی که در مسیر جاده تهران به شهرک هستند رفع شد. با اجرای این کار شبکه آب گلینک و شهرک به یکدیگر متصل شد تا در مواقع بحران، از چاه جدید گلینک هم استفاده شود.
 
شکری در ادامه گزارش خود از رفع مشکل کمبود آب مناطق بالادست «پرده‌سر» با نصب شیر یکطرفه بین شهرک و این منطقه خبر داد و اضافه کرد: برنامه‌ریزی برای آبرسانی و رفع مشکل کمبود آب در مسیر جاده «جزن» و استفاده از پتانسیل موجود آبفای طالقان برای توسعه شبکه بطول 1200 متر به قطر 160 میلی‌متر و واگذاری انشعاب‌های جدید به این منطقه آغاز شده است.

دسته بندی :


فاتحه ریشه در ذات و فرهنگ غنی طالقان دارد که یکی از رسوم بسیار زیبا و خدا پسندانه می باشد . در شب های هر جمعه مردم هر روستا به دیدار اهل قبور می روند و با دادن میوه و خرما از مردم پذیرایی می کنند عموم مردم نیز با خاندن وقرائت قرآن و سوره حمد برای این عزیزان از دست رفته طلب  مغفرت و آمرزش می کنند.دوعکس از فاتحه خوانی در روستای خسبان را مشاهده می کنید

یکی دیگر از رسوم بسیار زیبا شستشوی مزار ها با گلاب و گلاب پاشی مردم می باشد که توسط مردم و آنهایی که نذر دارند انجام می گیرد . بنده با صبحتی که از یکی از افراد کهن سال روستای خسبان داشته ام در پاسخ به این سوال که جند وقت است مردم فاتحه خوانی می کنند فرمود: آن سال که من بچه بودم و گته بابام( پدر بزرگم)زنده  بود هر شب جمعه به قبرستان می رفتند و فاتحه می خواندند ، با آب قبر ها را می شستند در قبرستان ها درخت می کاشتند و خارها را از سر قبرستان جمع می کردند  خلاصه خیلی وقته که این کار را می کنند.گروه طالقان نیوز امیدوار است که نسل های آینده نیز به این رسوم تعهد داشته باشند و ادامه دهندگان راه نسل قبل خود باشند.


دسته بندی :


الیاس عباسی  www.taleghannews@gmail.com

جناب آقای خسبانی طالقانی می خواستم به حضور شما برسانم که مسئله در خطر بودن محیط زیست طالقان بارها و بارها در وب سایت ها و... تکرار شده ولی هیچ کس پاسخی به این مطلب نمی دهد به هر حال اگر شما ادعا و توانایی به گوش رساندن مشکلات ما را به مسئولین مربوطه دارید تقاضا می کنم این کار را انجام دهید.

شکوری www.taleghannews@gmail.com

شما وبلاگ بسیار خوبی دارید ولی اخبار آن بسیار کم می باشد و در ضمن در صحات جداگانه وبلاگ مانند طالقان و اخبار وبلاگ  هیچ چیزی موجود نیست

پاسخ مدیر وبلاگ : بسیار متشکرم که این قدر دقت به خرج داده اید حتما به این موضوع رسیدگی خواهیم  کرد

یک طالقانی                                     نظر خصوصی

باسلام

چرا وقتی این همه امکانات به طالقان آمده اعم از ادارات مختلف بانک های تازه تاسیس و ... کسی از مسئولین تشکر نمی کند ولی به محض این که مشکلی پیش بیاید همه سایت ها و وبلاگ ها شوع به انتقاد می کنند .

پاسخ مدیر وبلاگ : ما نیز از مسئولین بابت این خدمات تشکر می کنیم ولی خوب است پذیرفتن نقد را بیاموزیم.

بدون نام   www.taleghannews@gmail.com

دوست عزیر من به عنوان یک طالقانی جدا ناراحت می شوم وقتی خبری بر روی خبر گزاری های مرجع می آید همه آن مطلب را کپی پیست می کنند چرا؟

پاسخ مدیر وبلاگ: طبیعتا این مطالب بسیار واجب بوده که آنرا انعکاس می دهیم مثلا خبر ساخت تله کابین در طالقان خبری کم نظیر و بسیار مهم برای طالقان می باشد و ما باید این مطالب را به طور مکرر انعکاس دهیم.

 


دسته بندی :


بسیاری از هموطنان ساکن طالقان مشغول به کشاورزی  یا دامپروری می باشند البته وجود زمین های متعدد گواه این موضوع است.لذا به فکر این افتادیم تا توضیحاتی پیرامون آفت ها و مقابله با آنها بدهیم . مطلب به نقل از وبلاگ  گیاه پزشکان دانشگاه تبریزبوده است. با توجه به تخصصی یودن وهم چنین زیاد بود مطلب برای مطالعه کامل بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.این مطلب شامل تعریف آفت و آستانه زیان اقتصادی و کنترل آفت می باشد.

 

تعریف آفت

آفت ها موجوداتی هستند که از اندام های مختلف گیاهی استفاده می کنند و برای بدست آوردن غذای خود با انسان رقابت نموده و به تولیدات ومحصولات او آسیب می رسانند.

آستانه ی زیان اقتصادی

خداوند طبیعت را طوری آفریده است که بعضی از موجودات زنده را بعنوان دشمن موجودات زنده ی دیگر قرار داده است. این موجودات زنده با تغذیه از حشرات آفت و با فعالیت های خود از زیاد شدن آنها جلوگیری نموده وجمعیت آفت را کنترل می نماید. این قبیل موجودات را "عوامل حیاتی " و به تعبیر دیگر " دشمنان طبیعی " می نامند...


دسته بندی :


ادامه مطلب...